10 základných šperkov

Základné šperky do každej šperkovnice

Rovnako, ako si vytvárame šatník, v ktorom obvykle žiadnej žene nechýbajú základné kombinovateľné kúsky, ktoré nezradia v žiadnom dôležitom okamihu, tak by v šperkovnici každej ženy nemalo chýbať niekoľko kúskov, s ktorými ste pripravené vyraziť na neočakávaný pracovný pohovor, dôležité stretnutie či na rodinnú oslavu. 

Ako zostaviť základnú šperkovnicu efektívne?

Zamerajte sa na kvalitu. 

Dajte prednosť kvalitným šperkov zo vzácnych kovov (striebro, zlato, platina) od overeného výrobcu a predajcu. Vyhnete sa tak nemilým prekvapeniam či rýchlemu opotrebovaniu, alebo poškodeniu šperkov následkom nekvalitnej výroby, alebo nemožnosti reklamácie šperku v dôsledku neserióznosti predajcu. 

Zamerajte sa na elegantnú jednoduchosť.

V jednoduchosti je nielen krása, ale aj bonus kombinovateľnosti. Jednoduchosť vám pomôže kombinovať vaše šperky s akýmkoľvek oblečením a príležitosťou. Pracovný pohovor či dôležité stretnutie v klientom vyžaduje eleganciu a nenápadnosť. Menšia okázalosť aj vašich šperkov na špeciálne príležitosti, tzv. „statement“ šperkov vám príde vhod, ak budete chcieť náhrdelník, ktorý tak krásne doplnil vaše výrazné plesové šaty mať na sebe aj na svadbe kamarátky či ho potrebujete doladiť k jednoduchých „malým čiernym“ šatám. 

Kombinujte a vytvorte si vlastnú kolekciu.

Ak ste našli záľubu v kombinácii niektorých vašich šperkov, ktoré sa krásne dopĺňajú, voľte podobný štýl aj pre ďalšie šperky, ktoré si budete vyberať. Vlastná kolekcia šperkov vám pomôže  vo vytváraní vlastného štýlu, pretože nič lepšie nepodčiarkne vašu osobitosť a originalitu, ako posledná bodka outfitu, šperk.

Čo by teda vo vašej či už malej alebo veľkej šperkovnici určite nemalo chýbať?

Jednoduché napichovacie náušnice

Poznáte ich. Nenápadná krása, ktorá rozžiari vašu tvár. Táto stálica v šperkárskej sieni slávy upútava presne toľko pozornosti, koľko je potreba na to, aby vaša tvár bola stále dôležitejšia a výraznejšia ako šperk. Hodia sa každej žene na akúkoľvek dennú alebo nočnú príležitosť, proste šperk, s ktorým nikdy nič nepokazíte. Dajú sa kombinovať prakticky s akýmkoľvek oblečením a šperkmi. Klasický diamant je možné nahradiť zirkónom, farebné drahokamy a polodrahokamy lacnejšou verziou laboratórne vytvorených kameňov, ktoré sú na pohľad nerozoznateľné od prírodných verzií.  Pri farebných kamienkoch však odporúčame zvážiť výber farby kameňa, ktorý by mal ladiť s farbou vašej pokožky, vlasov a očí a byť dobre kombinovateľný aj s farbami vášho šatníka. Preto je možno výhodnejšie, ak máte napichovacie náušnice len jedny, voliť číry kameň alebo biele perličky v kombinácii so zirkónom či diamantom. Veľkosť kameňov je vecou individuálneho vkusu, univerzálnou veľkosťou pre tento typ náušníc, ktorý sa hodí každému typu ženy a tváre je váha cca 0,25 ct pre diamant a veľkosť cca 3 – 4 mm pre zirkón. 

Nakupovať v sekcii Náušnice

Perlové náušnice

Šperk, legenda. Poznáte to... Dievča s perlou, či príbehy očarené krásou tohto výnimočného prírodného klenotu zrodeného v perlorodke... Dotvárajú ženskú krásu, majú nenapodobiteľný lesk a pritom sú stále veľmi nenápadné, jemné a elegantné. Ak aj vaša šperkovnica obsahuje naozaj len základnú výbavu a neradi nosíte veľa šperkov, perlové náušnice by v nej nemali chýbať. Skvele sa hodia do práce, na večerné rande či na veľkú spoločenskú príležitosť. Perlové náušnice nájdete v ponuke v niekoľkých farebných tónoch, takže je možné zvoliť tú správnu kombináciu k odtieňu vašej pleti. Voľte prírodné perly a nie ich syntetické náhrady. Akokoľvek kvalitná umelá perla je, nikdy nedosiahne krásu a lesk prírodných perál, navyše dnes pri širokej dostupnosti sladkovodných  perál, nájde každá žena vyhovujúce perlové náušnice v type, tvare a aj cenovej hladine. Ak zvolíte jednoduché napichovacie náušnice, univerzálna veľkosť hodiaca sa každej žene je veľkosť perly cca 6 – 8 mm. 

Nakupovať v sekcii Perlové náušnice 

Retiazka s príveskom

Rady nosíte výraznejšie výstrihy? Správnym doplnkom a ozdobou každého dekoltu v akomkoľvek ročnom období je retiazka s jednoduchým menším príveskom. Decentnejšie a nenápadnejšie pôsobí oválny či okrúhly tvar prívesku. Univerzálna dĺžka retiazky, ktorú obvykle klientom odporúčame je 45 cm, ak ste drobnejšia alebo uprednostňujete retiazku tesnejšie ku krku, tak môžete voliť kratšiu dĺžku (okolo 40 cm). Retiazka s príveskom s kamienkami alebo bez, či retiazka s perlovým príveskom sa hodí skutočne ku všetkému, či máte na sebe blúzku, top alebo jednoduché tričko či šaty, vždy dodá vášmu outfitu ten správny šmrnc. 

Nakupovať v sekcii Náhrdelníky 

Nakupovať v sekcii Prívesky 

Perlový náhrdelník

Ďalšia legenda a stálica, ktorá na vás vykukuje z fotografií z módnych salónov, spoločenských udalostí celebrít či stretnutí političiek. Krása, ktorá pretrváva stáročia a pri správnej starostlivosti a výbere vás váš perlový náhrdelník bude sprevádzať vašim životom naozaj veľmi dlho. Perlový náhrdelník sa hodí do každej spoločnosti či na pracovné stretnutia. Pri výbere môžete voliť  typ perál ich veľkost, dĺžku náhrdelníka a farebnosť perál. O perlách nájdete samostatný článok O perlách.

Správna dĺžka náhrdelníka z perál je kúsok pod úrovňou krku, ale stále kúsok nad dekoltom. Radi vám v našich predajniach poradíme pri výbere správnej dĺžky, pri skúšaní je ideálne začať dĺžkou 45 cm. 

Jednoduchý náramok, často nazývaný tenisový náramok z anglického tennis bracelet

Preložené do praktickej ľudskej reči ide o tenký jednoduchý a ohybný náramok zdobený diamantmi, zirkónmi, perlami alebo farebnými kameňmi. Kúsok na každodenné použitie, ktorý doplní váš nežný vzhľad v letných šatách, ale zjemní a dodá ženskú jemnosť a eleganciu aj imidžu manažérky v nohavicovom kostýme. V súlade s vašim štýlom sa môžete rozhodnúť pre strieborný náramok s niekoľkými príveskami alebo pre celoperlový náramok. Ak si jednoduché náramky obľúbite, môžete postúpiť do vyššej úrovne príležitostných a zdobnejších, tzv. „statement“ náramkov pútajúcich pozornosť a hodiacich sa na spoločenské udalosti a výnimočné chvíle. 

Nakupovať v sekcii Náramky

Jednoduché kruhové náušnice

Prekvapuje vás tento výber? Zdajú sa vám kruhové náušnice „out“? Omyl. Kruhové náušnice sú po napichovacích voľbou číslo dva pre univerzálny a kombinovateľný outfit. Medzistupňom medzi nenápadnosťou jednoduchých a takmer neviditeľných napichovacích náušníc a príležitostných visiacich, tzv. „lustrových náušníc“, ktoré obvykle nosíme do spoločnosti a berieme ich so sebou občas aj ku kaderníkovi, ktorý mnohokrát na špeciálne príležitosti dotvára náš účes tak, aby nechal vyniknúť tento typ výrazných náušníc. 

Kruhové náušnice sa hodia ku každému typu tváre, stačí zvoliť správnu veľkosť a hrúbku náušníc či rozhodnúť sa medzi jednoduchšími alebo zdobnejšími kruhmi s kamienkami. 

 

Nakupovať v sekcii Náušnice

Visiace, tzv. lustrové náušnice

Áno, to sú tie, čo pozná aj váš kaderník ;-). Neexistuje lepší šperk (možno okrem perlového náhrdelníka) ku koktejlovým šatám. Tento typ náušníc využijete na všetky slávnostné príležitosti a budete v nich vyzerať naozaj úchvatne. Na začiatok voľte možno jednoduchšie strieborné alebo zlaté kúsky s perlami alebo kamienkami. Ak sa vám tento šperk osvedčí, môžete začať rozširovať zbierku o výraznejšie, farebnejšie a extravagantnejšie modely. 

Nakupovať v sekcii Náušnice 

Výrazný, tzv. „statement“ náhrdelník

Lustrové náušnice nás preniesli do kategórie príležitostných šperkov na špeciálne spoločenské udalosti. Svadby, plesy, oslavy, premiéry... Poznáte to. Na spoločenských udalostiach sa niektoré z nás ocitnú niekoľkokrát za týždeň, iné zriedkavejšie, ale takéto chvíle neminú nikoho z nás. Ak sa pustíte do dobrodružstva napĺňania vašej šperkovnice šperkami na spoločenské udalosti, výraznejší náhrdelník je po lustrových náušniciach určite voľbou číslo dva. Takýto náhrdelník priťahuje hypnotizujúce pohľady na váš dekolt. Tieto náhrdelníky majú obvykle výraznejší dizajn a často aj výraznejšie farby či kombináciu kamienkov a perál. Vždy zvážte kombináciu šiat a náhrdelníka, nikdy by sa vzájomne nemali „prebíjať“. Výrazný náhrdelník dokáže rozžiariť jednoduchý outfit aj pri menej formálnych príležitostiach ako sú veľké spoločenské udalosti. Na správnej žene, v správnej kombinácii neurazí ani pri večernom poháriku vína s kamarátkami alebo kolegami v kombinácii s džínsami a jednoduchým topom alebo bavlneným tričkom.

Nakupovať v sekcii Náhrdelníky

Koktejlový prsteň

Pamätáte sa ešte na obsah šperkovníc našich starých mám, v ktorých sme so zatajeným dychom ako deti objavovali žiariace tajomstvá? V ich šperkovniciach obvykle okrem zásnubného a snubného prsteňa býval aj minimálne jeden výraznejší prsteň s perlou alebo centrálnym väčším drahokamom. Ide o tzv. koktejlové prstene pútajúce pozornosť, ideálne na večerné príležitosti. S takýmto výrazným prsteňom už obvykle veľa ďalších šperkov potrebovať nebudete a skvelo využijete kombináciu s jednoduchým náramkom alebo zapichovacími náušnicami.  Tu odporúčame zvážiť veľkosť prsteňa a veľkosť vašej ruky. Ako alternatívu jedného výrazného koktejlového prsteňa je možné voliť set kombinovateľných prsteňov, ktoré sa nosia spolu na jednom prste a  vytvárajú podobný efekt. 

Nakupovať v sekcii Prstene 

Hodinky

Hodinky boli dlho doménou mužov. Dnes okrem praktického využitia, sú vhodným „šperkom“ dodávajúcim vzhľadu dávku profesionality alebo eleganciu ženskému outfitu. Hodinky je ideálne voliť v klasickej zlatej alebo striebornej farbe. Začnite s drobnejšími hodinkami na každodenné nosenie a postupne sa môžete odvážiť zakúpiť si aj extravagantnejšie a väčšie kúsky, ktoré sa stanú dominantným prvkom vášho osobitého a originálneho štýlu. 

Nakupovať v sekcii Hodinky 

Tento výber je základom, ktorý by mala vaša šperkovnica obsahovať. Každá kategória však ponúka veľa možností a variácií, takže sa nemusíte obmedzovať a postupne môžete svoju zbierku dopĺňať. Šperky by vždy mali dopĺňať vašu osobnosť a nie naopak. Každý kúsok vašej zbierky by sa mal dobre nosiť a mal by vám robiť radosť. Prajeme vám veľa radosti pri nosení šperkov od nás.