O diamantoch

Diamant:

  • najtvrdší a zároveň najvzácnejší prírodný minerál
  • vytvorený jediným, v prírode najbežnejším prvkom - uhlíkom v kryštalickej forme
  • vzniká väčšinou pri vulkanickej činnosti, kde je pre jeho vznik zabezpečená vysoká teplota a tlak

Každý diamant je jedinečný a má špecifické vlastnosti, ktoré určujú jeho hodnotu. Americká gemologická spoločnosť (GIA) v polovici 20. storočia vytvorila celosvetovo akceptovaný štandard hodnotenia kvality známy pod označením 4C. Pod touto skratkou sa skrývajú slová:

1. Color (farba)
2. Clarity (čistota)
3. Cut (výbrus)
4. Carat weight (karátová hmotnosť)

1. Farba

Chemicky čistý a štruktúrou dokonalý diamant nemá žiadnu farbu a jeho hodnota je vyššia. Väčšinou sa v ňom ale vyskytujú chemické prímesi, ktoré spôsobujú jeho zafarbenie, a tak sa diamanty vyskytujú v rôznych farbených odtieňoch. Mnohé sú také jemné, že sú pre laika nerozpoznateľné. Spôsobujú však nižšiu cenu diamantu.

Nájsť dokonale bezfarebný diamant je v prírode veľmi vzácne.

Farebná škála klasických bielych diamantov sa určuje na stupnici od D po Z.

  • D je úplne bezfarebný, extrémne vzácny diamant
  • v šperkoch sa najčastejšie používajú diamanty vo farebnej škále G-J, teda takmer bezfarebné
  • diamanty s farebnosťou Z majú aj pre laika poznateľnú žltú až hnedastú farbu

farebnost-diamantov

Touto stupnicou sa však neoznačujú takzvané „fancy color“, teda farebné diamanty v odtieňoch ako je zelená, modrá, ružová a čierna.

2. Čistota

Čistotu ovplyvňujú:

  • Inklúzie - vnútorné nepravidelnosti v kryštálovej štruktúre, zachytené drobné kryštály, dutiny, praskliny, zrnitosť, zákaly a iné.
  • Kazy - vonkajšie jamky, škrabance, nadbytočné fazety, neobrúsené časti alebo spáleniny

Hodnotenie čistoty spočíva v určení počtu, veľkosti a polohy týchto defektov, aj od toho, ako ovplyvňujú celkový vzhľad. Čím menej inklúzií a kazov diamant má, tým je žiarivejší. Čistotu diamantu však ovplyvňuje aj veľkosť, umiestnenie a viditeľnosť týchto nedostatkov.

cistota-diamantov

3. Výbrus

Výbrus diamantu definuje jeho proporcie, lesk a symetriu. Vďaka nemu sa svetlo, ktoré na diamant dopadá, odrazí a zlomí, a tým vytvorí nezameniteľnú iskru. Zo 4C sa výbrus považuje za najdôležitejší, pretože určuje kvalitu a vzhľad diamantu. Konečný výbrus diamantu sa prejaví na jeho kráse aj hodnote. Správny výbrus vie odstrániť alebo zjemniť viditeľnosť prirodzených vád diamantu - kazov a inklúzií.

Najobľúbenejšie tvary diamantov:

vybrus-diamantov

Najznámejší, najobľúbenejší a najpoužívanejší je okrúhly briliantový výbrus, ktorý dodáva diamantu vysoký lesk a iskru.

4. Karátová hmotnosť

velkosť-diamantov

Mernou jednotkou hmotnosti diamantu je karát. 1 karát = 0,2 g. Označenie ct. Klasický diamant s briliantovým výbrusom s váhou 1 karát má v priemere približne 6,5 mm. Cena diamantu však nerastie úmerne s jeho hmotnosťou. Veľké diamanty sú vzácne, a tak diamant s hmotnosťou 2 karáty je drahší, ako dva jedno-karátové diamanty. Čím je diamant väčší, tým by mal byť čistejší a s dokonalejším výbrusom.