O perlách

Perly sa odlišujú veľkosťou, tvarom, farbou, hrúbkou vrstvy perlete, leskom, vzácnosťou a unikátnym miestom výskytu. Poznáme perly riečne sladkovodné, morské perly Akoya, perly južných morí, tahitské perly, Cortézove a conch perly

Druhy perál

Perly sú jediným drahokamom, ktorý vzniká vo vnútri živého organizmu.


Kultivované perlyV minulosti boli perly dôvodom sporov, predmetom dedičstva najväčšej hodnoty, viedli sa kvôli nim vojny a menili sa za lukratívne  nehnuteľnosti na 5th Avenue. 
Až muž slávneho mena, dodnes spájaný s najkvalitnejšími perlovými šperkami na svete, Mikimoto  Kōkichi začiatkom 20. storočia vymyslel a patentoval spôsob kultivácie morských perál Akoya. Dnes sú takmer všetky na trhu dostupné  perly kultivované, napriek tomu je kultivácia kvalitných perál veľmi náročná práca. Lastúry sú veľmi chúlostivé, niektoré typy perál vznikajú  v lastúre aj niekoľko rokov a len veľmi malé percento dopestovaných perál je v kvalite vhodnej na výrobu krásnych a dokonalých šperkov.

 Každá perla je unikátnym a jedinečným umeleckým dielom. 

Každá perla je unikátna farbou, leskom, veľkosťou a tvarom. Všetko záleží na lastúre a prostredí, v ktorom sa zrodila. Kvalitné kultivované perly sú obvykle aj pre odborníkov na nerozoznanie od perál vzniknutých bez zásahu človeka. Kultivácia pomohla týmto prírodným drahokamom stať sa dostupnejšími, ale stále dostatočne vzácnymi a produkciu perál spravila šetrnejšou k životnému prostrediu a ekosystému. Kultivované variácie sa pestujú predovšetkým v Číne, Japonsku, Vietname na pobreží Austrálie, na Filipínach, v Indonézií a na Tahiti a rastú od jedného roka až do niekoľkých rokov. Sladkovodné perly sú produkované hlavne perlorodkami riečnymi, ktoré na rozdiel od ústric v sebe dokážu vytvoriť viacej ako len jednu perlu. Pri ich pestovaní sa používajú menšie telieska ako pri chove morských perál.

Perlové šperky, ktoré ponúkame v našom e-shope, majú vsadené kultivované sladkovodné perly najvyššej kvality AAA.

Tieto perly sa vyskytujú v mnohých farebných variáciách a aj v našej ponuke nájdete šperky s viacerými odtieňmi týchto krásnych prírodných úkazov. Na rozdiel od morských perál je celá sladkovodná perla tvorená 100 % perleťou, preto majú veľmi kvalitný, priam dokonalý lesk a sú obvykle odolnejšie ako najbežnejšie morské Akoya perly. Do priemeru 2-15 mm rastú 2-7 rokov a najčastejšie na ne narazíte v odtieňoch bielej, levanduľovej a ružovej. Všetky perlové šperky predávame s certifikátom pravosti.

Kvalita perál sa posudzuje podľa ich perlete, tvaru, veľkosti, kvality povrchu, lesku, farby a celkového ladenia.

Perly sa nehodnotia na základe jediného faktoru, ale kombináciou všetkých týchto kritérií. Odborníci dokážu niektoré z týchto faktorov posúdiť už na prvý pohľad, no pri systémovom hodnotení sa musí dôkladne určiť každý z nich a perla sa presne kategorizuje.

Tvar perál

Kvalita lesku u perál

Kvalita povrchu perál

Veľkosť perál

Šperky s prírodnými perlami, ktoré vám ponúkame, sa hodia k akejkoľvek príležitosti – promócie, plesy, svadby, pracovné stretnutia či na bežné nosenie. 

Perly boli vždy jedným z ukazovateľov hojnosti a moci. Cenené, kvôli ich magickej kráse, boli v mnohých kultúrach už v dávnej minulosti a ich popularita stále neklesla. O perlách boli záznamy z pred tisícov rokov, perly sa spomínajú v rôznych náboženstvách a mýtoch, sú symbolom lásky a dokonalosti, o perlách sa píše i v Biblii. Jedinečnosť a krásu perál ospevovali všetky národy.

Perly symbolizujú múdrosť získanú skúsenosťami. Verí sa, že privolávajú šťastie a zdravie a poskytujú ochranu pred negatívnou energiou. Majú ukľudňujúce a utišujúce vplyvy, vyrovnávajú karmu a posilňujú vzťahy. Rovnako udržujú deti v bezpečí. Perly znamenajú čistotu, štedrosť, vyrovnanosť a lojalitu.

Jednoducho sú to šperky s nadčasovou hodnotou, ktorá pretrvá generácie. 

Perlové šperky