O kameňoch

Poznáme viac než 3000 rôznych minerálov, no ako drahokamy a polodrahokamy z nich môžeme označiť len okolo 50 z nich

Vzácne kamene sa používajú do šperkov a iných ozdôb. 

Drahý (vzácny) kameň je teda minerál, ktorý sa vyznačuje osobitou, mimoriadnou krásou. Veľmi dôležitá je aj jeho farba, najmä čírosť a sýtosť farby.  Musí byť aj dosť tvrdý a odolný, aby sa mohol dlho používať bez toho, aby sa poškriabal alebo inak poškodil. A nakoniec musí sa vyskytovať zriedkavo,  pretože aj vzácnosť zaručuje jeho vysokú hodnotu. Niektoré minerály je možné nájsť po celom svete, iné sú oveľa zriedkavejšie. 

Nie len krásny kameň, ale aj amulet!

Prírodné kamene sú známe svojimi liečivými účinkami a používané, ako amulety a prostriedky na liečenie tela a duše, boli už v dávnych dobách.

Vybrať ten správny si môžete podľa svojho znamenia alebo podľa oblasti, v ktorej by ste ocenili pomoc daného kameňa, alebo to môžete nechať na silu prírody a nechať kameň, aby si vybral vás... Hovorí sa, že vedia pomôcť každému, kto si k nim nájde cestu.

Drahokamy a polodrahokamy sú darmi zeme.

Každý z nich má špecifický význam a vplyv. Astrológia priraďuje jednotlivým znameniam zverokruhu drahé kamene, ktoré ich majú schopnosť ovplyvňovať a majú aj liečivé účinky.

Baran je znamenie Ohňa, vládne mu Mars a rodné kamene sú rubín a diamant.
Býk je znamenie Zeme, vládne mu Venuša a jeho rodné kamene sú smaragd a topás.
Blíženci sú znamenie Vzduchu, vládne im Merkúr a ich rodné kamene sú turmalín a achát.
Rak je znamenie Vody, vládne mu Mesiac a jeho rodné „kamene” sú adulár a perla.
Lev je znamenie Ohňa, vládne mu Slnko a jeho rodné kamene sú tigrie alebo mačacie oko a rubín.
Panna je znamenie Zeme, vládne jej Merkúr a jej rodné kamene sú peridot/olivín a sardonyx.
Váhy sú znamenie Vzduchu, vládne im Venuša a ich rodné kamene sú zafír a opál.
Škorpión je znamenie Vody, vládne mu Mars a Pluto a jeho rodné kamene sú topás a malachit.
Strelec je znamenie Ohňa, vládne mu Jupiter a jeho rodné kamene sú topás a tyrkys.
Kozorožec je znamenie Zeme, vládne mu Saturn a jeho rodné kamene sú gagát a ónyx.
Vodnár je znamenie Vzduchu, vládnu mu Saturn a Urán a jeho rodné kamene sú akvamarín a ametyst.
Ryby sú znamenie Vody, vládne im Jupiter a Neptún a ich rodné kamene sú adulár a ametyst.

Drahé kamene delia na tri kategórie.

1/ Diamant - má výsadné postavenie medzi drahými kameňmi a vlastný systém hodnotenia.

2/ Rubín, smaragd, zafír - najdrahšie a najvzácnejšie farebné drahokamy, ktoré obvykle spolu s briliantom a perlami nájdete vo všetkých korunovačných klenotoch.

3/ Ostatné drahé kamene - drahokamy (alexandrit, spinel a drahý opál a im rovnocenné kamene), polodrahokamy (diamantoid, akvamarín, ametyst, rubelit, chryzolit, topás, zirkón, chrómdiopsid, uvarovit, pyrop, almandín a niektoré nepriehľadné kamene napr. tyrkys) a ozdobné kamene (záhneda, krištáľ, jantár, malachit, lazurit, achát, obecný opál, jaspis a iné).

Syntetické drahé kamene - kamene vytvorené v laboratóriách.

Syntetický kameň sa zrodil v laboratóriu, nevytvorila ho síce matka príroda, ale chemických zložením, optickými a fyzikálnymi vlastnosťami je takmer identický ako prírodný kameň. Syntetické drahé kamene sa začali vyrábať už koncom 19. storočia. Prvým úspechom bolo vytvorenie umelého rubína, ktorý bolo dokonca možné brúsiť do faziet. Okrem výroby šperkov našli syntetické drahé kamene svoje využitie v mikroelektronike, laserových technológiách atď. Synteticky vytvorený drahý kameň je výrazne lacnejší a dostupnejší ako jeho prírodný brat porovnateľných parametrov. Keďže prírodný drahý kameň je ľahko zameniteľný s jeho laboratórne vytvorenou verziou, podlieha predaj syntetických drahých kameňov prísnym pravidlám. V šperkárstve sa syntetické drahé kamene začali masívnejšie využívať na začiatku 20. storočia, pri tvorbe secesných art deco šperkov (hlavne syntetické zafíry). 

O drahých kameňoch v šperkoch:

Aj v nami ponúkaných šperkoch nájdete niekoľko druhov drahých kameňov a sladkovodné perly:

Achát - posilňuje vraj lásku medzi rodičmi a dieťaťom. Achát navyše lieči emócie a upravuje emocionálne výkyvy - žiarlivosť a závisť. Odhaľuje pravdu, pomáha akceptovať realitu. Posilňuje prepojenie nášho tela a Zeme.

Akvamarín - symbolizuje odvahu, upokojuje myseľ, zmierňuje agresivitu, povzbudzuje nás k odvahe. Zaháňa strach, obavy a stres. Prečisťuje naše myšlienky, podporuje nás v pocite vnútornej slobody a zvyšuje schopnosť intuície. 

Amazonit - má obdivuhodnú filtračnú schopnosť, blokuje geopatogénne zóny, chráni tiež pred elektromagnetickým znečistením prostredia. Jedná sa o mimoriadne upokojujúci kameň. Odstraňuje negatívne energie a hnev.

Ametyst - je vraj jeden z najmocnejších kameňov, ktorý dokáže pozitívne ovplyvniť mnoho fyzických aj psychických funkcií človeka. Ametyst je kameň rôznych odtieňov fialovej farby, ktoré prechádzajú od tých najtmavších po najbledšie. Má vraj mnoho účinkov na človeka na úrovni emočnej, psychickej aj duchovnej. Zvyšuje motiváciu, koncentráciu, pozornosť a sústredenie, čím zlepšuje schopnosť učiť sa a pamäť.

Aventurín - dodáva odvahu, optimizmus, schopnosť rozpoznať nových priateľov. Pomáha nám vcítiť sa do iných ľudí, podporuje súcit, vytrvalosť. 

Beryl - vás naučí, ako robiť iba to, čo naozaj potrebujete. Pomáha zvládať životné stresy a odhodiť zbytočné záťaže. Umožňuje nám zbaviť sa prehnaného hĺbania a zbytočných obáv, zbaviť sa rozrušenia, zmätku a znížiť prílišné podráždenie.

Citrín - v minulosti sa verilo, že citrín dokáže ochrániť pred hadím jedom a pred všetkými negatívnymi myšlienkami. Liečili sa ním ľudia s depresívnou náladou. Citrín sa dlhé roky spája s bohatstvom a nazýva sa často kameňom úspechu. Priťahuje peniaze, prosperitu, úspech a zaručuje blahobyt. Preto je vraj vhodný pre každého, kto začína s podnikaním. Citrín podporuje kreativitu a dodáva motiváciu. Stimuluje rozumové funkcie a posilňuje intelekt. Zvyšuje sebavedomie, sebadôveru a dodáva pocit bezpečia. 

Diamant - je priehľadný kryštál uhlíka. Podľa Mohsovej stupnici tvrdosti má najväčšiu tvrdosť 10, čo ho zaraďuje medzi najtvrdšie prírodné materiály. Je vraj strážcom ducha a pomáha nám jasnejšie a samostatnejšie myslieť. V partnerstve vraj poskytuje porozumenie, toleranciu a dlhú lásku. Zbavuje nás úzkosti, depresie, chamtivosti a malichernosti. Dodáva rovnováhu, nezávislosť, sebaúctu, čistí a pomáha kontrolovať žiarlivosť. Má výsadné postavenie medzi drahými kameňmi a od nepamäti s ním boli spájané rôzne mýty a legendy. Vo svojej vybrúsenej podobe - briliante je najdrahším drahokamom. Diamant vraj podporuje logické myslenie a núti nás hľadať správnu cestu život a vytrvalosť po nej ísť. Pomáha poučiť sa z porážky. Prináša rešpekt a úctu. V staroveku ľudia verili, že diamant je ochranca proti otravám jedom a dokáže ich vyliečiť. 

Flourit - kameň géniov, obdarený veľkou silou. Rozširuje naše vnemy, pomáha nám vnímať a chápať energie, pod jeho vplyvom sa intuitívne vedomosti stávajú jasnými, pochopiteľnými a logickými. Slúži ako účinný prostriedok proti všetkým životným zmätkom.

Granát - je kameň so silnými regeneračnými účinkami. Je kameňom ohňa, vášne, ale aj premeny a čistoty srdca. Dodáva životodarnú energiu, túžbu poznávať nepoznané a povzbudzuje lásku a oddanosť. Granát podporuje pevné vzťahy, záujem o druhých, udržuje v rovnováhe sexuálnu túžbu a dokáže napraviť citovú disharmóniu. Prispieva k obnove síl. Je užitočným vo chvíľach krízy. Pomáha vraj hlavne v zdanlivo bezvýchodiskových situáciách.

Hematit - prírodný hematit bol v Egypte nosený ako amulet na ochranu zdravia. Pripisujú sa mu kladné účinky na tvorbu krvi. Nositeľovi dodáva odvahu, prináša mier, pokoj a spokojnosť. 

Howlit - upokojuje myseľ a výborne pôsobí pri zaspávaní alebo meditácii. Umožňuje pokojnú a racionálnu komunikáciu. Jedná sa o kameň posilňujúci pamäť a súčasne vzbudzujúci túžbu po poznaní.

Chalcedón - prináša človeku mier. Zvyšuje dobrú vôľu každého, kto ho nosí. Dodáva štedrosť a láskavosť. Dokáže tiež absorbovať negatívnu energiu a premieňať smútok na radosť a tým zľahčiť dni ľuďom, ktorí prežívajú ťažké časy. Pohlcuje tiež negatívne myšlienky, emócie a odháňa zlé sny. Chalcedón dodáva vnútornú stabilitu a účinne harmonizuje telo, ducha a emócie.

Chryzopras - pozdvihuje vraj emócie, poskytuje nádej, upokojuje, prináša radosť, potešenie, úspech v novom podnikaní, priťahuje peniaze, priateľov, odstraňuje závisť, sebectvo, napätie a stres. Pomáha prijať samého seba, odpúšťať, prináša rovnováhu medzi snami a realitou. 

Jadeit – ochranný kameň, ktorý prináša do života šťastie, radosť, pokoj a odvahu. Prináša pokojný spánok a pekné sny, no zároveň uvoľňuje emócie a to najmä podráždenosť, zlosť a hnev. Dodáva odvahu prejaviť svoje skutočné ja.

Jaspis - kameň označovaný ako “matka všetkých kameňov”. Vzbudzuje súcit a túžbu konať dobro, čím nás robí lepším človekom. Sprostredkuje múdrosť, tvorivosť a trpezlivosť, vyžaruje oživujúcu, očistnú a ochrannú energiu. 

Karneol - tento kameň poznali už v starovekom Egypte. Egypťania verili, že ide o kameň, ktorý svojmu nositeľovi prináša vitalitu. Karneol sa považoval za kameň zmŕtvychvstania, preto sa ukladal do hrobiek. V stredoveku používali ľudia karneol na ochranu pred bleskami, nočnými morami a bránili sa ním proti čítaniu myšlienok. Karneol je vraj veľmi mocným kameňom, ktorý dokáže posunúť život človeka smerom k pravej podstate a zmyslu. Pomáha mu nájsť vlastnú životnú cestu. Otvára nové dvere a pomáha naplniť ľudské sny. Je to kameň motivácie a odvahy.

Koral - doposiaľ je známych asi 6 000 druhov koralov. Kelti uctievali predovšetkým koraly červenej a ružovej farby a podľa ich tradície to bol veľmi silný ochranný kameň. Koral zvyšuje intuíciu a pomáha dosiahnuť stanovené ciele, je vynikajúci prostriedok pre zvýšenie energie a životnej sily.

Kremeň - už tisícky rokov sa považuje za mocný a ochranný kameň. Hovorí sa, že ľudia, ktorí ho nosia vedia v sebe nájsť pravdu a stávajú sa čestnejšími a pravdovravnými. Kremeň vraj pohlcuje, ukladá, uvoľňuje a reguluje energiu. 

Krištáľ - symbolizuje svetlo na Zemi, jeho očistnú a liečivú energiu. Pôsobí ako katalyzátor, ktorý urýchľuje výmenu energií, pričom negatívne odoberá a pozitívne nabíja. Krištáľ vraj nabíja telo pozitívnou energiou, vitalitou a silou.

Krištáľ horský - má čistú žiarivú energiu, ktorá vraj rozžiari okolie a energetické pole okolo nositeľa. Obsahuje celé spektrum farieb a má univerzálne pozitívne účinky na ľudský organizmus. Používa sa často na zlepšenie feng-šuej priestoru a na osobnú ochranu pred negatívnymi vplyvmi. Pomáha vraj vyčistiť myšlienky a dodáva dobrú energiu.

Kunzit - Prebúdza myšlienky vedúce k láske, vyžaruje mier a zvyšuje tvorivé schopnosti. Je to ochranný kameň, ktorý sa dokáže postarať ako o jednotlivca, tak o celé okolité prostredie. Vie rozptýliť všetko negatívne. Má moc spájať rozum, intuíciu a inšpiráciu.

Labradorit - podporuje rozvoj intuície, odstraňuje negatívne energie, pomáha nám prekonať strach, neistotu, depresie, stres, prináša nové myšlienky, upokojuje príliš aktívnu myseľ, rozbíja ilúzie a preniká ku koreňu problému. Posilňuje vieru v samého seba, prináša silu, vytrvalosť. Labradorit je kameňom premeny a je veľmi nápomocný v dobe veľkých životných zmien a etáp. 

Lapis lazuli - nádherná kráľovská modrá tohto kameňa symbolizuje vnútornú hĺbku a najvyššie svetlo vnútornej harmónie. Prebúdza v nás lásku, citlivosť, vnímavosť, vnímanie krásy. Lapis lazuli vraj dodáva pocit istoty a bezpečia. O Lapis lazuli sa hovorí, že je kameňom priateľstva. Podporuje harmóniu v medziľudských vzťahoch. A má vraj schopnosť odháňať nešťastie. 

Lávový kameň - je silným ochranným amuletom zasvätený liečeniu a uzdraveniu. Prináša pozitívnu energiu, negatívnu odčerpáva.

Magnezit - je kameňom čistoty, posilňuje našu vôľu a pomáha nám zbaviť sa rôznych závislostí. Pôsobí ako energetický zdroj, podnecuje lásku, nabáda k trpezlivosti, úprimnosti a jednoduchosti v živote. 

Malachit - je jedným z takýchto kameňov, ktoré počas vášho, ale i svojho život získava akési skúsenosti, ktorými zlepšuje svoje pôsobenie. Malachit je zaujímavý v tom, že lieči holisticky. To znamená, že pôsobí súčasne na fyzickej, citovej, rozumovej a duchovnej úrovni. Kamienok nie veľkých rozmerov, tak dokáže ochrániť celú vašu osobnosť. Veľmi ľahko pohlcuje negatívnu energiu a znečisťujúce látky, ktoré vplývajú na naše celkové zdravie. Otvára srdce, prináša lásku, rovnováhu a harmóniu.

Mesačný kameň - vytvára emocionálnu rovnováhu. Pomáha vyrovnať sa so zmenami. Je zároveň kameňom prianí a nádeje. Používa sa ako ochranný kameň pri dlhých cestách. Mesačný kameň je vhodný pre ženy: vraj zmierňuje stres, emocionálne napätie a emocionálne výkyvy. Podporuje cítenie, intuíciu a emocionalitu. Výrazne zlepšuje našu vnímavosť.

Ónyx - je kameňom dodávajúcim silu. Zaisťuje oporu v náročných alebo neprehľadných situáciách rovnako ako v obdobiach mimoriadneho citového alebo telesného stresu. Vraví sa, že v sebe udržuje spomienky na všetko čo ten, kto ho nosí, prežil. Ónyx prináša nedoceniteľný dar dochádzať k uvážlivým rozhodnutiam.

Opál - pôsobí ako ochranný kameň. Podnecuje originálne a dynamické tvorivé sily. Opál posilňuje vôľu k životu, podporuje uskutočňovanie vytýčených cieľov. Zvyšuje intuíciu, prináša harmóniu a šťastie. Vnáša do života svetlo a spontánne rozhodovanie. Je tiež spájaný s láskou, vášňou, túžbou a erotikou, zosilňuje city a uvoľňuje zábrany.

Peridot - pomáha vidieť každú situáciu v detailoch a prehlbuje naše vnímanie. Pomáha nám rásť. Prináša radosť a tým zmierňuje pocit smútku, krivdy alebo urazenej samoľúbosti. 

Perla - kultivovaná perla a perleť - symbolizujú ženskosť a to nielen svojim guľatým tvarom, ale aj svojím leskom a premenlivosťou. Rozvíjajú v nás zmysel pre krásu a dokonalosť, láskyplnosť a snahu o harmóniu. Ochraňujú nás pred nehodami a nešťastím. 

Rodonit - je kameň šťastia, radosti a lásky. Vedie k tolerancii, trpezlivosti a odpúšťaniu. Dodáva odvahu, zbavuje trémy a nervozity. Prináša pocit duševnej rovnováhy.

Rubín syntetický - prírodný rubín patrí k jedným z najvzácnejších drahokamov sveta. Názov pochádza z latinského rubeus - červený. Bol označovaný za kameň holubičej krvi. Odpradávna je váženým a cteným drahým kameňom a podobne ako diamant, bol súčasťou kráľovských pokladov. Je to symbol majestátnosti a vznešenosti. V Indii ho nosili maharadžovia na čele ako symbol sily a lásky. 

Rutil - posilňuje prenos energie, zaháňa beznádej, strach, mierni depresie a upokojuje spánok. Podporuje tiež vytrvalosť a nezávislosť. 

Ruženín – tento nežný kameň bol už od antických dôb ctený a nosený ako kameň priateľstva a lásky. Posilňuje vernosť a pomáha nájsť šťastie v láske. Svojimi jemnými ružovými tónmi prebúdza cit nežnosti, miernosti, porozumenia a lásky.

Sodalit  je najsilnejší zo všetkých modrých kameňov. Pomáha sústrediť sa na prácu, dosahovať stanovené ciele a tiež zlepšuje pamäť.

Spinel - prírodný spinel patrí k jednému z najkrajších červených drahých kameňov. Ľahko sa dá pomýliť s rubínom. Okrem červenej farby sa vyskytuje aj v modrej a čiernej verzii a ich odtieňoch. V stredoveku bol považovaný za mocný ochranný kameň, ktorý dokázal posilňovať sebavedomie. V Indii ho považovali za kameň "Stredu sveta". 

Tigrie oko - je ochranný kameň. Chráni pred urieknutím, dodáva sebavedomie a odvahu, pomáha nám nájsť, čo hľadáme a dáva nám pocit bezpečia.

Turmalín – ochranný kameň. Pôsobí v prospech nositeľa a prináša mu radosť. Odstraňuje stres a strach, nabíja energiou. Čierny turmalín má neobyčajne silný ochranný účinok a zbavuje nás záporných energií.

Tyrkys - často sa v minulosti objavoval v sedlách ako ochranný kameň koňa aj jazdca. V Egypte tyrkys dobre poznali a volali ho kameňom života. Starí Tibeťania nosili tyrkys pri sebe počas celého života často ním aj platili. Tyrkys bol v Tibete dokonca vzácnejší ako zlato. Názov kameňa pochádza z francúzskeho slova „turquois“, čo znamená turecký. Práve z Turecka pochádza prvý tyrkys dovezený do Európy. Tyrkys odráža negatívnu energiu a považuje sa za kameň očisty. Pomáha vraj aj pri pocitoch depresie a smútku.

Zafír syntetický - prírodný zafír bol v stredoveku považovaný za kameň najvyššej duchovnej hodnoty. Od 6. storočia zdobí tmavomodrý zafír prstene kardinálov, má pomôcť vyjasniť rozum, očistiť srdce a posilniť vieru.

Zirkón kubický - netreba si ho mýliť s prírodným zirkónom. Kubický zirkón je umelo vyrábaný kameň, chemicky oxid zirkoničitý ZrO2, jeho tvrdosť dosahuje 8,5 na Mohsovej stupnici (podobnú tvrdosť má napríklad smaragd alebo rubín) a index lomu 1,93-1,98. (Pre porovnanie, pravý diamant je najtvrdší nerast, má najväčšiu tvrdosť 10 a index lomu svetla 2,42.) Zirkón vyzerá ako diamant, leskne sa menej a na rozdiel od diamantu sa môže jeho povrch poškriabať. A je o 75 % ťažší ako diamant rovnakej veľkosti. Považuje sa na najlepšiu vytvorenú náhradu diamantu.