O kameňoch

Poznáme viac než 3000 rôznych minerálov, no ako drahokamy a polodrahokamy z nich môžeme označiť len okolo 50 z nich

Vzácne kamene sa používajú do šperkov a iných ozdôb. 

Drahý (vzácny) kameň je teda minerál, ktorý sa vyznačuje osobitou, mimoriadnou krásou. Veľmi dôležitá je aj jeho farba, najmä čírosť a sýtosť farby.  Musí byť aj dosť tvrdý a odolný, aby sa mohol dlho používať bez toho, aby sa poškriabal alebo inak poškodil. A nakoniec musí sa vyskytovať zriedkavo,  pretože aj vzácnosť zaručuje jeho vysokú hodnotu. Niektoré minerály je možné nájsť po celom svete, iné sú oveľa zriedkavejšie. 

Nie len krásny kameň, ale aj amulet!

Prírodné kamene sú známe svojimi liečivými účinkami a používané, ako amulety a prostriedky na liečenie tela a duše, boli už v dávnych dobách.

Vybrať ten správny si môžete podľa svojho znamenia alebo podľa oblasti, v ktorej by ste ocenili pomoc daného kameňa, alebo to môžete nechať na silu prírody a nechať kameň, aby si vybral vás... Hovorí sa, že vedia pomôcť každému, kto si k nim nájde cestu.

Drahokamy a polodrahokamy sú darmi zeme.

Každý z nich má špecifický význam a vplyv. Astrológia priraďuje jednotlivým znameniam zverokruhu drahé kamene, ktoré majú schopnosť ovplyvňovať ich nositeľov a majú aj liečivé účinky.

Baran je znamenie Ohňa, vládne mu Mars a rodné kamene sú rubín a diamant.
Býk je znamenie Zeme, vládne mu Venuša a jeho rodné kamene sú smaragd a topás.
Blíženci sú znamenie Vzduchu, vládne im Merkúr a ich rodné kamene sú turmalín a achát.
Rak je znamenie Vody, vládne mu Mesiac a jeho rodné „kamene” sú adulár a perla.
Lev je znamenie Ohňa, vládne mu Slnko a jeho rodné kamene sú tigrie alebo mačacie oko a rubín.
Panna je znamenie Zeme, vládne jej Merkúr a jej rodné kamene sú peridot/olivín a sardonyx.
Váhy sú znamenie Vzduchu, vládne im Venuša a ich rodné kamene sú zafír a opál.
Škorpión je znamenie Vody, vládne mu Mars a Pluto a jeho rodné kamene sú topás a malachit.
Strelec je znamenie Ohňa, vládne mu Jupiter a jeho rodné kamene sú topás a tyrkys.
Kozorožec je znamenie Zeme, vládne mu Saturn a jeho rodné kamene sú gagát a ónyx.
Vodnár je znamenie Vzduchu, vládnu mu Saturn a Urán a jeho rodné kamene sú akvamarín a ametyst.
Ryby sú znamenie Vody, vládne im Jupiter a Neptún a ich rodné kamene sú adulár a ametyst.

Drahé kamene delia na tri kategórie.

1/ Diamant - má výsadné postavenie medzi drahými kameňmi a vlastný systém hodnotenia.

2/ Rubín, smaragd, zafír - tzv. veľká trojka najdrahších a najvzácnejších farebných drahokamov, ktoré obvykle spolu s briliantom a perlami nájdete vo všetkých korunovačných klenotoch.

3/ Ostatné drahé kamene - drahokamy (alexandrit, spinel a drahý opál a im rovnocenné kamene), polodrahokamy (diamantoid, akvamarín, ametyst, rubelit, chryzolit, topás, zirkón, chrómdiopsid, uvarovit, pyrop, almandín a niektoré nepriehľadné kamene napr. tyrkys) a ozdobné kamene (záhneda, krištáľ, jantár, malachit, lazurit, achát, obecný opál, jaspis a iné).

Syntetické drahé kamene - kamene vytvorené v laboratóriach.

Syntetický kameň, ktorý sa zrodil v laboratóriu, síce nevytvorila matka príroda, ale chemických zložením, optickými a fyzikálnymi vlastnosťami je takmer identický ako jeho prírodný predobraz. Syntetické drahé kamene sa začali vyrábať už koncom 19. storočia. Prvým úspechom na tomto poli bolo vytvorenie umelého rubína, ktorý bolo dokonca možné brúsiť do faziet. Okrem výroby šperkov našli syntetické drahé kamene svoje využitie v mikroelektronike, laserových technológiach atď. Synteticky vytvorený drahý kameň je výrazne lacnejší a dostupnejší ako jeho prírodný brat porovnateľných parametrov. Keďže prírodný drahý kameň je ľahko zameniteľný s jeho laboratórne vytvorenou verziou, podlieha predaj syntetických drahých kameňov prísnym pravidlám. V šperkárstve sa syntetické drahé kamene začali masívnejšie využívať na začiatku 20. storočia, pri tvorbe secesných art deco šperkov (išlo hlavne o syntetické zafíry). 

O drahým kameňoch v šperkoch:

Aj v nami ponúkaných šperkoch nájdete niekoľko druhov drahých kameňov a sladkovodné perly:

Krištáľsymbolizuje svetlo na Zemi, jeho očistnú a liečivú energiu. Pôsobí ako katalyzátor, ktorý urýchľuje výmenu energií, pričom negatívne odoberá a pozitívne nabíja. Krištáľ vraj nabíja telo pozitívnou energiou, vitalitou a silou. 

Kubický zirkón - netreba si ho mýliť s prírodným zirkónom. Kubický zirkón je umelo vyrábaný kameň, chemicky oxid zirkoničitý ZrO2, jeho tvrdosť dosahuje 8,5 na Mohsovej stupnici (podobnú tvrdosť má napríklad smaragd alebo rubín) a index lomu 1,93-1,98. (Pre porovnanie, pravý diamant je najtvrdší nerast, má najväčšiu tvrdosť 10 a index lomu svetla 2,42.) Zirkón vyzerá ako diamant, leskne sa menej a na rozdiel od diamantu sa môže jeho povrch poškriabať. A je o 75 % ťažší ako diamant rovnakej veľkosti. Považuje sa na najlepšiu vytvorenú náhradu diamantu. 

Syntetický rubín - prírodný rubín patrí k jedným z najvzácnejších drahokamov sveta. Názov pochádza z latinského rubeus - červený. Bol označovaný za kameň holubičej krvi. Odpradávna je váženým a cteným drahým kameňom a podobne ako diamant, bol súčasťou kráľovských pokladov. Je to symbol majestátnosti a vznešenosti. V Indii ho nosili maharadžovia na čele ako symbol sily a lásky. 

Syntetický spinel - prírodný spinel patrí k jednému z najkrajších červených drahých kameňov. Ľahko sa dá pomýliť s rubínom. Okrem červenej farby sa vyskytuje aj v modrej a čiernej verzii a ich odtieňoch. V stredoveku bol považovaný za mocný ochranný kameň, ktorý dokázal posilňovať sebavedomie. V Indii ho považovali za kameň "Stredu sveta". 

Syntetický hematit - prírodný hematit bol v Egypte nosený ako amulet na ochranu zdravia. Pripisujú sa mu kladné účinky na tvorbu krvi. Nositeľovi dodáva odvahu, prináša mier, pokoj a spokojnosť. 

Lapis lazuli - nádherná kráľovská modrá tohto kameňa symbolizuje vnútornú hĺbku a najvyššie svetlo vnútornej harmónie. Prebúdza v nás lásku, citlivosť, vnímavosť, vnímanie krásy. Lapis lazuli  vraj dodáva pocit istoty a bezpečia. O Lapis lazuli sa hovorí, že je kameňom priateľstva. Podporuje harmóniu v medziľudských vzťahoch. A má vraj schopnosť odháňať nešťastie. 

Akvamarín - symbolizuje odvahu, upokojuje myseľ, zmierňuje agresivitu, povzbudzuje nás k odvahe. Zaháňa strach, obavy a stres. Prečisťuje naše myšlienky, podporuje nás v pocite vnútornej slobody a zvyšuje schopnosť intuície. 

Aventuríndodáva odvahu, optimizmus, schopnosť rozpoznať nových priateľov. Pomáha nám vcítiť sa do iných ľudí, podporuje súcit, vytrvalosť. 

Ametyst - je vraj jeden z najmocnejších kameňov, ktorý dokáže pozitívne ovplyvniť mnoho fyzických aj psychických funkcií človeka. Ametyst je kameň rôznych odtieňov fialovej farby, ktoré prechádzajú od tých najtmavších po najbledšie. Má vraj mnoho účinkov na človeka na úrovni emočnej, psychickej aj duchovnej. Zvyšuje motiváciu, koncentráciu, pozornosť a sústredenie, čím zlepšuje schopnosť učiť sa a pamäť.

Achátposiľňuje vraj lásku medzi rodičmi a dieťatom. Achát navyše lieči emócie a upravuje emocionálne výkyvy - žiarlivosť a závisť. Odhaľuje pravdu, pomáha akceptovať realitu. Posilňuje prepojenie nášho tela a Zeme.

Magnezit - je kameňom čistoty, posilňuje našu vôľu a pomáha nám zbaviť sa rôznych závislostí. Pôsobí ako energetický zdroj, podnecuje lásku, nabáda k trpezlivosti, úprimnosti a jednoduchosti v živote. 

Kremeň - už tisícky rokov sa považuje za mocný a ochranný kameň. Hovorí sa, že ľudia, ktorí ho nosia vedia v sebe nájsť pravdu a stávajú sa čestnejšími a pravdovravnými. Kremeň vraj pohlcuje, ukladá, uvolňuje a reguluje energiu. 

Mesačný kameňvytvára emocionálnu rovnováhu. Pomáha vyrovnať sa so zmenami. Je zároveň kameňom prianí a nádeje. Používa sa ako ochranný kameň pri dlhých cestách. Mesačný kameň je vhodný pre ženy: vraj zmierňuje stres, emocionálne napätie a emocionálne výkyvy. Podporuje cítenie, intuíciu a emocionalitu. Výrazne zlepšuje našu vnímavosť. 

Diamant - je priehľadný kryštál uhlíka. Podľa Mohsovej stupnici tvrdosti má najväčšiu tvrdosť 10, čo ho zaraďuje medzi najtvrdšie prírodné materiály. Je vraj strážcom ducha a pomáha nám jasnejšie a samostatnejšie myslieť. V partnerstve vraj poskytuje porozumenie, toleranciu a dlhú lásku. Zbavuje nás úzkosti, depresie, chamtivosti a malichernosti. Dodáva rovnováhu, nezávislosť, sebaúctu, čistí a pomáha kontrolovať žiarlivosť. Má výsadné postavenie medzi drahými kameňmi a od nepamäti s ním boli spájané rôzne mýty a legendy. Vo svojej vybrúsenej podobe - briliante je najdrahším drahokamom. Diamant vraj podporuje logické myslenie a núti nás hľadať správnu cestu život a vytrvalosť po nej ísť. Pomáha poučiť sa z porážky. Prináša rešpekt a úctu. V staroveku ľudia verili, že diamant je ochranca proti otravám jedom a dokáže ich vyliečiť. 

Syntetický zafír - prírodný zafír bol v stredoveku považovaný za kameň najvyššej duchovnej hodnoty. Od 6. storočia zdobí tmavomodrý zafír prstene kardinálov, má pomôcť vyjasniť rozum, očistiť srdce a posilniť vieru. 

Horský krištáľmá čistú žiarivú energiu, ktorá vraj rozžiari okolie a energetické pole okolo nositeľa. Obsahuje celé spektrum farieb a má univerzálne pozitívne účinky na ľudský organizmus. Používa sa často na zlepšenie feng-šuej priestoru a na osobnú ochranu pred negatívnymi vplyvmi. Pomáha vraj vyčistiť myšlienky a dodáva dobrú energiu. 

Granátje kameň so silnými regeneračnými účinkami. Je kameňom ohňa, vášne, ale aj premeny a čistoty srdca. Dodáva životodárnu energiu, túžbu poznávať nepoznané a prináša lásku. Granát podporuje pevné vzťahy, záujem o druhých, udržuje v rovnováhe sexuálnu túžbu a dokáže napraviť citovú disharmóniu.

Chryzopras - pozdvihuje vraj emócie, poskytuje nádej, ukludňuje, prináša radosť, potešenie, úspech v novom podnikaní, priťahuje peniaze, priateľov, odstraňuje závisť, sebectvo, napätie a stres. Pomáha prijať samého seba, odpúšťať, prináša rovnováhu medzi snami a realitou. 

Citrín - v minulosti sa verilo, že citrín dokáže ochrániť pred hadím jedom a pred všetkými negatívnymi myšlienkami. Liečili sa ním ľudia s depresívnou náladou. Citrín sa dlhé roky spája s bohatstvom a nazýva sa často kameňom úspechu. Priťahuje peniaze, prosperitu, úspech a zaručuje blahobyt. Preto je vraj vhodný pre každého, kto začína s podnikaním. Citrín podporuje kreativitu a dodáva motiváciu. Stimuluje rozumové funkcie a posilňuje intelekt. Zvyšuje sebavedomie, sebadôveru a dodáva pocit bezpečia. 

Tyrkysčasto sa v minulosti objavoval v sedlách ako ochranný kameň koňa aj jazdca. V Egypte tyrkys dobre poznali a volali ho kameňom života. Starí Tibeťania nosili tyrkys pri sebe počas celého života často ním aj platili. Tyrkys bol v Tibete dokonca vzácnejší ako zlato. Názov kameňa pochádza z francúzskeho slova „turquois“, čo znamená turecký. Práve z Turecka pochádza prvý tyrkys dovezený do Európy. Tyrkys odráža negatívnu energiu a považuje sa za kameň očisty. Pomáha vraj aj pri pocitoch depresie a smútku. 

Kultivovaná perla - symbolizujú ženskosť a to nielen svojim guľatým tvarom, ale aj svojím leskom a premenlivosťou. Rozvíjajú v nás zmysel pre krásu a dokonalosť, láskyplnosť a snahu o harmóniu. Ochraňuju nás pred nehodami a nešťastím. 

Peridot - pomáha vidieť každú situáciu v detailoch a prehlbuje naše vnímanie. Pomáha nám rásť. Prináša radosť a tým zmierňuje pocit smútku, ukrivdenosti alebo urazenej ješitnosti. 

Granát - má silné regeneračné účinky. Granát je kameň so silnou schopnosťou dodávať energiu. Prispieva k obnove síl. Je užitočným kryštálom vo chvíľach krízy. Pomáha vraj hlavne v zdanlivo bezvýchodiskových situáciach. Povzbudzuje lásku a oddanosť. 

Karneol - tento kameň poznali už v starovekom Egypte. Egypťania verili, že ide o kameň, ktorý svojmu nositeľovi prináša vitalitu. Karneol sa považoval za kameň zmŕtvychvstania, preto sa ukladal do hrobiek. V stredoveku používali ľudia karneol na ochranu pred bleskami, nočnými morami a bránili sa ním proti čítaniu myšlienok. Karneol je vraj veľmi mocným kameňom, ktorý dokáže posunúť život človeka smerom k pravej podstate a zmyslu. Pomáha mu nájsť vlastnú životnú cestu. Otvára nové dvere a pomáha naplniť ľudské sny. Je to kameň motivácie a odvahy.