Údržba šperkov

Sofia_udrzba-sperkov

Popri starostlivosti o oblečenie a topánky nezabúdajte aj na údržbu vašich šperkov. O čo lepšie sa o ne budete starať, o to dlhšie vám budú robiť radosť. V tomto článku nájdete praktické rady a tipy ako šperky skladovať a ošetrovať.

Správne skladovanie

Šperky uchovávajte na suchom mieste bez priameho slnka. Ideálne v šperkovnici, kde má každý šperk svoje miesto a nestane sa, že sa poškodí jeden o druhý. Na dlhodobé skladovanie šperkov odporúčame uzatváracie igelitové vrecúška, ktoré eliminujú prístup vzduchu. 

Perlové šnúry nevešajte, ale ukladajte na rovnú podložku aby sa nevyťahalo vlákno, na ktorom sú navlečené. Perly by ste nemali skladovať na priamom slnku, v priestoroch s vysokou teplotou alebo v extrémne suchom prostredí. Ukladajte ich do šperkovnice najlepšie tak, aby ich nepoškodili ostatné kovové šperky.

Sofia-sperkovnica

Sofia-sperkovnica

Kedy šperky skladať

Najjednoduchším pravidlom, ktoré odporúčame, je dávať si šperky ako posledné pred odchodom z domu a ako prvé ich po návrate skladať. Budú tak dlhšie lesklé a kamienky žiarivé. 

Ak sa chystáte do bazéna, sauny, mora, na masáž či do termálnych kúpeľov odporúčame zložiť všetky strieborné šperky, ale aj zlaté šperky s osadenými perlami a drahokamami. Vyhnite sa kontaktu s chemickými látkami a čistiacimi prostriedkami, ktoré urýchľujú oxidáciu striebra alebo môžu šperk poškodiť. Prstene a náramky by ste si mali skladať aj pri práci na záhradke.

Povrch perly je citlivý a krehký. Pri nesprávnom zaobchádzaní hrozí poškodenie či odlúpenie vrstvy perlete, alebo strata lesku. Pri perlách obzvlášť platí, že sú poslednou vecou, ktorou sa ozdobíte pred odchodom z domu, a teda až po aplikovaní všetkej kozmetiky a parfumov. Nosenie na pokožke im však prospieva, pretože vlhkosť majú rady.


Čistenie a údržba

Šperky s povrchovou úpravou, a teda poródiované alebo pozlátené, môžete preleštiť mikrovláknovou handričkou na optiku alebo jemnou bavlnenou textíliou. Na povrchovo upravené a patinované šperky nepoužívajte roztoky na striebro, ktoré by mohli poškodiť ich patinu. Neródiované strieborné a zlaté šperky môžete čistiť v roztokoch na to určených, alebo preleštiť špeciálnou napustenou handričkou na čistenie.

Roztok-na-cistenieHandricky-na-cisteniePandora-cistiaci-setPandora-handricka-na-cistenie


Vyhnite sa radšej akýmkoľvek domácim „zaručeným“ radám, predídete tak prípadnému poškodeniu šperku. Ak si predsa len chcete šperky vyčistiť prostriedkami, ktoré doma máte, odporúčame jemný kúpeľ v mydlovej vode, ktorú následne dôkladne opláchnete a šperk osušíte.


Starostlivosť o perly

Perly by nemali prísť do kontaktu s čistiacimi prostriedkami, alkoholom, octom, ovocnými džúsmi a podobne. Čistiť ich môžete špeciálnym roztokom určeným priamo na perly alebo jemnou čistou hubkou namočenou v mydlovej vode. Hubku zľahka prikladajte na jednotlivé perličky, nikdy ich nedrhnite. V prípade pretrhnutia šnúry perál, odporúčame prevlečenie perál zveriť do rúk odborníkov.

Perlovy-setRoztok-na-cistenie

Pri poškodení ródiovej vrstvy je možné šperky opätovne poródiovať. Mechanicky namáhané časti šperkov, ako aj osadenie kameňov, je vhodné kontrolovať, prípadne dať nastaviť alebo opraviť u zlatníka. Ródiované šperky odporúčame z času na čas nechať profesionálne vyčistiť ultrazvukom, ktorý odstráni aj jemné nečistoty. Ultrazvukové čistenie šperkov však nie je vhodné pre šperky s prírodnými drahými kameňmi.  Čistenie veľmi znečistených alebo zoxidovaných šperkov nechajte radšej na odborníkov. Radi vám naše šperky profesionálne vyčistíme či opravíme.

 

Poskytujeme poradenstvo ohľadom údržby na každej našej predajni, ale aj na Infolinke a online chate. 

Využiť môžete aj služby našej šperkárskej dielne. Zákazky na servis a čistenie šperkov prijímame vo všetkých našich predajniach. V prípade potreby sa môžete dohodnúť s našimi kolegyňami na Infolinke alebo prostredníctvom chatu, a následne vaše šperky na opravu alebo profesionálne čistenie zaslať na adresu: 

Sofia Jewelry, s.r.o., Čajkovského 4, 811 04 Bratislava