Údržba šperkov

Vaše šperky vám budú robiť radosť o to dlhšie, o čo lepšie sa k nim budete správať. 

Vždy odporúčame, aby si zákazníci šperky zakladali ako posledné - to znamená až po všetkých svojich úpravách, ako sú make-up, úprava vlasov, parfumovanie - a aby si ich skladali ako prvé. 

Striebro bude dlhšie lesklé a kamienky budú dlhšie žiariť, ak si budete šperky každodenne skladať.

Šperky, ktoré majú povrchovú úpravu - porhódiované šperky - môžete vždy pretrieť handričkou na leštenie optiky. Nepoužívajte na ne, a ani na šperky z patinovaného striebra, prípravky na čistenie striebra - povrchovú vrstvu by ste poškodili. Handričkou na optiku môžete tiež preleštiť vsadené kamene.

Rhódiované striebro a striebro s kameňmi odporúčame z času na čas nechať profesionálne vyčistiť ultrazvukom, ktorý odstráni aj jemné nečistoty znižujúce žiarivosť vsadených kameňov. 

Strieborné šperky, ktoré nemajú povrchovú úpravu môžete preleštiť handričkou na čistenie striebra - máme ju v ponuke aj v našich predajniach. 

Ak sa chystáte do bazéna, sauny, mora, na masáž či do termálnych kúpeľov, odporúčame vám odložiť všetky strieborné šperky. Vyhnite sa aj ich kontaktu s chemickými látkami kyslého charakteru, ktoré urýchľujú černanie striebra a kontaktu s čistiacimi prostriedkami. Zložiť strieborné prstene a náramky by ste si mali aj pri práci na záhradke a hnojení rastlín.

Svoje šperky skladujte na suchom mieste, nie na priamom slnku, ideálne v šperkovnici, najlepšie pekne uložené, aby sa nestalo, že jeden šperk poškodí iný. Na dlhodobejšie uskladnenie nenosených strieborných šperkov sú vhodné zatváracie igelitová sáčky, pozor, v tomto prípade musí byť vložený šperk úplne suchý. 

Pri poškodení či ošúchaní rhódiovej vrstvy je možné šperky opätovne porhódiovať. 

Striebro je mäkký kov, preto je treba mechanicky namáhané časti kontrolovať, popr. nastaviť. Šperky chráňte pred nárazmi. 

Čistenie veľmi znečistených alebo začiernených šperkov nechajte radšej na odborníkov. Radi vám vaše šperky profesionálne vyčistíme či opravíme. 

Perlové šperky vyžadujú špeciálnu starostlivosť.

Čistenie perálPerly vytvorila príroda a sú tvorené uhličitanom vápenatým (CaCO3). Ich povrch je relatívne citlivý a krehký. Pri nesprávnom zaobchádzaní hrozí poškodenie, odlúpenie povrchovej vrstvy perlete alebo strata lesku.

Najlepšiu službu svojim perlovým šperkom poskytnete, ak ich po každom nosení pretriete mäkkou suchou handričkou.

Perly by sa nikdy nemali dostať do kontaktu s čistiacimi prostriedkami, ktoré môžu poškodiť ich povrch alebo vlákno, na ktorom sú navlečené. Pri perlách platí, ešte viac ako pri ostatných šperkoch zásada, že perly by mali byť poslednou vecou, čo si na seba dávate pred odchodom z domu (až po aplikovaní všetkej kozmetiky a parfémov) a prvou vecou, ktorú si po príchode domov skladáte. Perly sú plodom mora alebo rieky, preto majú radi vlhkosť a nosenie na pokožke im prospieva.

Čistiť perly môžete špeciálnym roztokom na to určeným alebo čistou hubkou na riad namočenou v mydlovej alebo šampónovej vode. Hubku zľahka na jednotlivé perličky prikladajte, ale nedrhnite ich. Svoje perly vždy ukladajte na rovnú podložku a nikdy ich nevešajte, vyťahalo by sa vlákno, na ktorom sú navlečené.

Perly by nikdy nemali prísť do kontaktu s čistiacimi prostriedkami, alkoholom (parfémy), octom, ovocnými džúsmi a podobne. Nikdy by nemali byť uložené na priamom slnku, v priestoroch s vysokou teplotou alebo v priestoroch s extrémne suchým vzduchom. Ukladajte ich do šperkovnice, aby ich ostatné kovové šperky mechanicky nepoškodili. Ideálne je ich ukladať samostatne.

V prípade pretrhnutia šnúry perál, či vytiahnutí náhrdelníka alebo náramku, odporúčame prevlečenie perál zveriť do rúk odborníkov. 

Ďalšie rady ohľadom údržby šperkov vám radi poskytnú naše dievčatá v predajniach.

 

Radi poradíme, a ak vaše šperky budú vyžadovať servis nášho odborníka, pošleme ich, v rámci služieb záručného a pozáručného servisu, do našej dielne, aby ste ich opäť mali v čo najlepšom stave.

Zákazky určené pre servis v našej šperkárskej dielni prijímame vo všetkých predajniach. 

Poskytujeme poradenstvo ohľadom údržby a tiež odborný záručný a pozáručný servis.