Objavte čaro zlata

SOFIA-zlato

Popularita zlatých šperkov zažila svoje vzostupy i pády. Dnes je však zlato opäť v popredí, a to hlavne pre svoje kvality. Šperkári prichádzajú s kolekciami, v ktorých sa vracajú ku klasickej žltej farbe. Veľmi obľúbeným je biele zlato, a ak chcete zažiariť niečím výnimočným, ružové zlato je to pravé. Pozrime sa na dôvody, prečo máme tak radi tento drahý kov.

Šperky zo zlata vám pridajú punc luxusu

Zlato sa spája s luxusom a bohatstvom. Toto spojenie má korene ešte v časoch, kedy sa ním zdobili šľachtické a kráľovské rodiny. Dnes je zlato dostupnejšie než pred mnohými rokmi, preto svetoznáme značky tvoria svoje kolekcie čoraz viac zo zlata. 

Zlaté šperky už nemusia vyjadrovať váš spoločenský status tak, ako kedysi, ale rozhodne dodajú punc luxusu vášmu outfitu.

Sofia-zlate-nausniceSofia-zlaty-prstenSofia-zlaty-prstenSofia-zlate-nausnice

Duchovný rozmer zlata

Zlato sa spája so slnkom, ktoré v mnohých kultúrach symbolizuje šťastie, prosperitu, hojnosť, úspech a trváce vzťahy. Nosením zlata si môžete každý deň pripomínať tieto hodnoty, a taktiež ich môžete darovať svojim blízkym v podobe zlatého šperku.

Sofia-zlaty-privesokSofia-zlate-nausniceSofia-zlaty-privesokSofia-zlate-nausnice

Najmä mladí ľudia si nechávajú do zlata osádzať rôzne drahé kamene a polodrahokamy. Dopĺňajú tak symboliku zlatých šperkov o ďalšie hodnoty, ktorých nositeľmi sú práve kamene.

Synonymum kvality

Zlaté šperky vydržia naozaj veľmi dlho, preto do nich ľudia investujú. Zlato na rozdiel od striebra nepodlieha oxidácii. Taktiež je omnoho pevnejšie a trvácnejšie. Vďaka týmto vlastnostiam sa zlaté šperky ťažšie poškriabu a zdeformujú. Ak teda chcete šperk menej náročný na údržbu, siahnite po zlate.

Sofia-zlaty-prstenSofia-zlaty-privesokSofia-zlate-nausniceSofia-zlate-nausnice

So zlatými šperkami sa neodmysliteľne spájajú aj rôzne drahé kamene, ktoré sa do nich vsádzajú. Vďaka nim sa obyčajný zlatý šperk premení na umelecké dielo a jeho hodnota sa môže vyšplhať až do astronomických výšok.

Cena zlatých šperkov sa odvíja nielen od gramáže, ale aj od samotného spracovania šperku, prípadne osadenia už spomínaných drahých kameňov.

Rôzne farby zlata

Farba zlata závisí od rýdzosti a prímesí, ktoré tvoria výslednú zliatinu kovov. Čistota zlata sa udáva v karátoch, ktoré vyjadrujú podiel zlata v zliatine. Rýdze zlato sa označuje ako 24-karátové, pričom 18-karátové zlato obsahuje 18 dielov zlata a 6 dielov iných kovov, čo tiež znamená, že 75% objemu zmesi tvorí čisté zlato a zvyšných 25% pozostáva z prímesí. Pri 14-karátovom zlate je podiel čistého zlata v zmesi  14 dielov a teda 58,5%  a zvyšných 10 dielov tvoria prímesi.

Prímesi sa v zlatníctve používajú najmä preto, že rýdze zlato je príliš mäkké a nie je vhodné na výrobu šperkov. Výrobná zmes sa dopĺňa kovmi ako je striebro, meď, zinok či paládium, ktoré dodávajú zlatu pevnosť.

Žlté zlato:  prírodné zlato a farebne sýte zliatiny dodávajú zlatým šperkom typickú farbu a lesk. Najčastejšie používané prímesi žltého zlata sú meď s červeným odtieňom a taktiež striebro. Profesionálna zmes týchto kovov dáva žltému zlatu príjemnú farbu teplého kovu.

Odtiene žltej sa líšia podľa obsahu zlata v zliatine. Najteplejšie je samozrejme 24 kt zlato. Oproti tomu 14 kt zlato nesie kovovejší a chladnejší žltý nádych.

Sofia-zlaty-prstenSofia-zlaty-nahrdelnikSofia-zlate-nausniceSofia-zlaty-prsten

Biele zlato:  na strieborno-biely charakter zmesi sa musia použiť kovy, ktoré sú biele. Prirodzená farba zlata je však žltá, a preto si aj biele zlato stále zachováva jemný žltý odtieň. Pod finálnu farbu šperku sa podpíše až ródium, ktoré sa nanáša na povrch šperku. Ródium je pevný drahý kov zo skupiny platinových kovov. Je galvanicky nanesený na povrchu, časom sa preto opotrebuje a ošúcha.

Sofia-zlaty-prstenSofia-zlaty-nahrdelnikSofia-zlaty-prstenSofia-zlate-nausnice

Ružové zlato: krásny ružový odtieň zlatých šperkov vzniká použitím zliatiny s vyšším podielom medi. Populárnym sa stalo najmä po tom, čo Louis Cartier v roku 1920 navrhol prsteň "Trinity", kde použil tri farby zlata. Ružové zlato odráža lásku, žlté ukazuje lojalitu a biele znamená priateľstvo. Všetky tri spolu symbolizujú harmóniu.

Sofia-zlate-nausniceSofia-zlate-nausniceSofia-zlaty-privesokSofia-zlate-nausnice

Starostlivosť o zlaté šperky

Zlaté šperky sú výrazne odolnejšie voči mechanickému namáhaniu ako napríklad šperky zo striebra. Napriek tomu vyžadujú náležitú starostlivosť, aby vydržali rovnako pekné po dlhé roky. Odporúčame ich čistiť handričkou určenou na zlato a pokiaľ šperk nosíte, raz ročne ho dajte odborne vyčistiť, preleštiť a skontrolovať osadenie kameňov a pevnosť spojov. Biele zlato je povrchovo upravené ródiom a časom môže stratiť svoju „bielu“ farbu a lesk. V takom prípade sa obráťte na zlatníka, aby vrstvu ródia obnovil.

Sofia-zlaty-privesokSofia-zlaty-prstenSofia-zlaty-privesokSofia-zlate-nausnice

Na zliatiny zlata pôsobia agresívne chemikálie ako chlór alebo iné čistiace prostriedky. Tie nepriaznivo ovplyvňujú nielen samotný kov, ale aj kamene či perly v ňom osadené. Odporúčame preto skladať si šperky vždy pri používaní chemických látok, ako aj pred vstupom do bazéna či vírivky.

Darujte zlato, darujte hodnotu

Zlato je kov, ktorým určite nič nepokazíte. Väčšina žien má aspoň jeden zlatý šperk, preto ak neviete, aký darček venovať k sviatku, stavte na kvalitu a hodnotu, ktorú zlato reprezentuje.

Sofia-zlaty-nahrdelnikSofia-zlaty-prstenSofia-zlate-nausniceSofia-zlaty-nahrdelnik

Za zlatom stojí ešte jedna krásna myšlienka, a to tá, že vydrží po celé generácie, a môže uchovať spomienky na rodinu a ľudí, ktorí ho nosili predtým, ako sa dostalo k nám. Jedného dňa ho opäť posunieme ďalej svojej rodine, rovnako ako hodnoty, ktoré vyznávame.

Viac zlatých šperkov môžete nájsť na našom e-shope sofia.sk