A gyöngyökről
Lépjen be a gyöngyök elegáns világába. Kezdjük a népszerű drágakövek keletkezésével. Olvashat a különbözőségükről, színeikről és formáikról, és megtudhatja, hogyan gondoskodhat a gyöngyékszereiről a legjobban.
A gyöngyök keletkezése
A természetes gyöngyök élőlény, a kagyló, vagy más néven a gyöngytermelő kagyló - alkotja. Ha egy idegen tárgy (homokszem, kavics vagy ember által behelyezett mag) kerül a kagylóba, az elkezdi a tárgyat gyöngyházzal bevonni. A gyöngyház ugyanaz az anyag, amely a kagyló belsejét borítja. Néha anyakagylónak is nevezik. Minden gyöngy egyedülálló természeti műalkotás, mivel megjelenése a konkrét kagylótól és a bevonandó tárgytól függ.
Egy gyöngy általában 2-12 mm közötti méretre nő, és ez a növekedés általában 2-6 évig tart. A Tahiti-tenger gyöngyei és a Dél-tenger gyöngyei lényegesen nagyobbak lehetnek, mint a édesvízi vagy Akoya gyöngyök. Tehát találkozhatunk 15 mm-es vagy még nagyobb gyöngyökkel is.
Természetes gyöngyök mellett mesterséges gyöngyökkel is találkozhatunk. Ezek többnyire üveg vagy műanyag golyók, amelyek gyöngyházhoz hasonló réteggel vannak bevonva. Előnyük az egységes kerek forma, fényesség és természetesen az alacsonyabb ár. Ezek azonban nem olyan tartósak, mint a természetes gyöngyök.
A természetes gyöngyök eredete
1. A természetes gyöngyöknél gyakran találkozhatunk a "tenyésztett gyöngyök" kifejezéssel. Ne aggódjon, ezek még mindig valódi természetes gyöngyök, amelyek a kagylókban nőnek. Az egyetlen különbség az ember enyhe beavatkozása. Az édesvízi kagylókba egy másik gyöngytermelő kagyló puha szövetből készült magot helyeznek el, hogy elősegítsék a gyöngy képződésének folyamatát. A tengeri gyöngyök egy kemény mag – magzat behelyezése után jönnek létre, amely gyöngyházból készült. A gyöngyházréteg vastagsága a gyöngy méretétől függ, és általában 0,4 és 7 mm között mozog. Az ember alkotta kerek magnak köszönhetően szebb és szabályosabb gömb alakúak. A tengeri gyöngyök képződési folyamata valamivel gyorsabb, mint az azonos méretű édesvízi gyöngy esetében.
Gyengéd kezeléssel, a gyöngytermelő kagylók több gyöngyképződési ciklust is átélhetnek. Ha a létrehozott gyöngyök megfelelőek, újra felhasználásra kerülnek.
Ma a világ tenyésztett gyöngytermelésének mintegy 95%-a gyöngyfarmokról származik.
2. A fennmaradó 5% a vadászott gyöngy, amely emberi beavatkozás nélkül keletkezik. Rendkívül ritkák, és áruk magas, főként természetes élőhelyük csökkenése és a nehézkes beszerzésük miatt.
A természetes gyöngyök a következőkre oszthatók:
1. Folyami - édesvizi gyöngyök
Az édesvizi gyöngyök édesvízi kagylófajtákból származnak, és a legelterjedtebbek, főként kedvező áruk miatt. Magas vízminőségi követelményekkel rendelkeznek, de kevésbé igényesek, mint a tengeri kagylók. Jelenleg a legtöbb édesvízi gyöngy Kínából és Japánból származik.
Az édesvízi gyöngyök könnyebben elérhetők, mivel egyetlen kagylóban akár 20-30 gyöngy is nőhet egyszerre. Általában 100%-ban gyöngyházból készülnek. Különösen népszerűek a színek, formák és méretek széles választéka miatt. Azonban a tökéletesen kerek édesvízi gyöngyök ritkák.
Mérete körülbelül 2-12 mm között mozog. A gyöngy 2-7 év alatt nő meg erre a méretre.
2. Tengeri gyöngyök
A tengeri gyöngyök tengeri kagylófajtákból származnak, ide tartoznak a Tahiti gyöngyök, a japán Akoya gyöngyök és a Dél-tengeri gyöngyök. A sós vízben élő kagylókban általában csak 1-3 gyöngy nő meg egyszerre, ezért az áruk sokkal magasabb, mint az édesvízi gyöngyöké.
a) Az akoya gyöngyök a legkisebb, de legelterjedtebb tengeri tenyésztett gyöngyök. Elsősorban Japánban és Kínában, de Vietnamban, Thaiföldön és Ausztráliában is termesztik. Tökéletesen kerek alakjuk és hibátlanul sima felületük van. Magas, szinte tükörszerű fényük miatt népszerűek. Ezért tekintik őket a klasszikus gyöngyök mércéjének. Átlagos méretük körülbelül 7 mm. Az Akoya gyöngyök általában fehér színűek. Semleges szürke, rózsaszín vagy zöld árnyalatok nagyon ritkák. Azonban soha nem találhatunk természetes fekete Akoya gyöngyöt.
b) Tahiti gyöngyöket nem csak Tahitin, hanem egész Francia Polinéziában, Mikronéziában, sőt Thaiföldön, a Fülöp-szigeteken és Japánban is termesztik. A "Tahiti" nevet azonban csak Francia Polinéziából származó gyöngyökre használhatják. A Tahiti gyöngyöket gyakran fekete gyöngyöknek is nevezik. A fekete osztrigákból származnak, és a legszélesebb természetes színskálával rendelkeznek. Leggyakrabban azonban sötétszürke, kék és zöld árnyalatú gyöngyökkel találkozunk, de fekete, szürke és sötétzöld gyöngyökkel is. A méret általában 8 és 18 mm között van.
c) A Dél-tengeri gyöngyök a legritkábbak és legnagyobbak a tengeri tenyésztett gyöngyök közül. A nagy osztriga, amely akár a 30 cm is elérheti, nagyon igényes a környezetre. Leginkább Ausztrália partjainál termesztik, de megtalálható a Fülöp-szigeteken és Indonéziában is. Körülbelül csak 10-35% van kerek alakja. ezeknek a gyöngyöknek. A tökéletesen kerek gyöngyök rendkívül ritkák. A színe általában fehér vagy arany.
Gyöngyök színskálája
Természetesen a leghíresebbek a klasszikus fehér gyöngyök. Azonban olyan színekkel is találkozhatunk, mint a bézs, arany, barack, rózsaszín, levendula, szürke, ezüst, fekete, kék, lila vagy zöld színű gyöngyök.
Gyöngyök ápolása
A gyöngyök érzékenyek a külső hatásokra, de megfelelő ápolás mellett hosszú évekig szépek maradhatnak. Hogyan kell tehát gondoskodni a gyöngy ékszerekről?
- tárolja a gyöngyöket sötét helyen, hogy megelőzze a színváltozást
- tárolja a gyöngyöket olyan helyen, ahol állandó a hőmérséklet és a páratartalom
- a rendszeres viselésnek köszönhetően a gyöngyök megkapják a szükséges nedvességet, és megakadályozzák a kiszáradást és a repedezést
- ha csak ritkán viseli a gyöngyöket, néha törölje át őket enyhén nedves ronggyal
- Kerülje a gyöngyök dörzsölését más ékszerekkel és a kemény anyagokkal való ütközést, amelyek károsíthatják a gyöngy felszínét
- Kerülje az olyan vegyszerekkel való érintkezést, mint az ecet, gyümölcslé, szappanok, fehérítőszerek, klór, tisztítószerek és mások, amelyek feloldhatják a gyöngy felszínét.
- Parfümöt, sminket és egyéb kozmetikumokat használjon az ékszerek felvétele előtt.
- A viselés után mindig törölje át a gyöngyöket puha, száraz ronggyal, hogy eltávolítsa a verejtéket és egyéb szennyeződéseket
- Ne viselje a gyöngyöket fizikai aktivitás közben és fürdés közben